DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Tuhle část webu věnuji zajímavostem v chovu.

 

Enigma

Narodila se mi první ENIGMA v republice. Neptejte se mne, jak se to povedlo, prostě povedlo :))

A je to opravdu Enigma, podle jejich rodičů, nejedná se o žádnou spontánní mutaci.

Není to teda zase taková novinka, stalo se tak již 8.6.2008, ale zveřejňuji to až teď (koncem 2008).

Tato vloha je částečně Dominantní (pravděpodobně semi-dominantní) a proto se velmi rychle rozšiřuje a vznikají nové velmi zajímavé variace. Od mala se enigmy dobarvují a s přibývajícím věkem jsou stále krásnější.

Musím zde zmínit asi největší problém s Enigmami. Jsou nádherné a čím dál hezčí, neustále se mění a překvapují svými nádhernými barvami a kresbou, každé zvíře je sám o sobě originál. Ale mají i své stinné stránky. Bohužel neurologické potíže jsou u nich spjaty s enigma genem. Zvířata se točí za ocasem, otačí se na záda, špatně loví, natáčejí hlavy, ...apod.

Projevují se i u mláďat po rodičích, kteří nemají žádné příznaky. U některých zvířat se projevují jen v největším stresu, u jiných od malička. V podstatě to vypadá tak, že pokud je zavřete do malé krabičky a trochu s něma zatřepete, 95% zvířat se točit bude.

Dokonce se mohou příznaky mohou projevit i z ničeho nic u dospělců. Ptal jsem se Steva Sykese, zda je to běžné i u něj, ... a bohužel ano. Většinou dospělá zvířata jsou na tom lépe a trochu se to ustálí, ale nepřestane to. Problém nastává u mláďat se žraním, některým se nedaří lovit cvrčky, ale bez vetších problémů žerou alespoň červy. Stalo se mi, že jsem měl i mládě, které jsem musel utratit, nežralo, otáčelo se na záda a zůstávalo tam. Umělé krmení u gekončíků nepřipadá v úvahu. To totiž většinou problém stejně nevyřeší. Je to pak již na každém chovateli, zda to zkusí a najde si třeba linii, kterou ustálí a která bude bez problémů v budoucnu. Snažím se do chovu nechávat jen zvířata, která jsou co nejméně točivá. Teď mám jen dvě chovné Enigmy, jedna je MS het Raptor a druhá je Nova, obě se vůbec netočí a nikdy netočily. Z loňska mám krásnou MSS Enigmu samicku, co se vůbec netočí a Tangerine Enigmy s lehkým náznakem. Uvidíme, zda se na nich povede něco postavit.

 

 

 

Mack Snow Enigma NZ 2009

Ta samá Enigma po půl roce, je vidět, jak se kresba mění.

 

 

Tohle je prostě nepopsatelné barevné šílenství!

 

Blazzing Blizzard

Tahle úžasná barevná mutace je kombinací Albina a Blizzarda,  dvou recesivních mutací. Jsou mnohem světlejší než běžní Blizzardi, spíše až čistě bílí s Albino očima = světlé (Blizzard je má tmavé). Prozatím mám v chovu pouze Tremper Albino BB.

 

Z prvního spojení Albina a Blizzarda vyjdou mláďata zbarvená přírodně, 100% hetero jak na Blizzard, tak Albino. Spojením pak těchto mláďat je šance, že 1/4 potomků bude Blizzard, 1/4 bude Albino, ... šance na Blazzing Blizzarda je 1/16. Ja mám samce BB od chovatele Steva Sykese z USA a k němu samici Blizzarda hetero Albino od Jakuba Doležela. Šance na BB je tak u 1/2 mláďat.

Z prvních dvou vajec se mi vylíhla dvě mláďata - jedno BB, druhé Blizzard hetero Albino. Z dalších čtyř vajec byli jen Blizzardi hetero Albino, takže pravděpodobně mám hetero Albino jen jednu samici. Za rok 2007 se mi nakonec vylíhli jen dva BB, dvě samičky. První jsem si nechal do dalšího chovu a druhá je v chovu Jakuba Doležela.

 

26.10.07 - nové foto druhého BB

BB 

13.9.07 - se mi vylíhl další BB se žlutým nádechem = "Banana" Blazzing Blizzard, foto níže.

18.6.07 - narodil se mi první Blazzing Blizzard (BB) v republice (!!!!!) Pokud teda vím.

 

bb2

bb3

trio
Trio zleva Blizzard, Albino, Blazzing Blizzard

BB-1

BB - 2
Blazzing Blizzard se nám dobarvuje, na fotkách je vidět Snake-Eye v přední části pravého oka.
Bohužel se to opravdu blbě fotí.

Foceno 28.7.07

Blazzing blizzard
Blazzing Blizzard - 17.7.07 - pěkně roste mrška :)

 

Sourozenci 3
Sourozenci 4
Sourozenci Blizzard a Blazzing Blizzard


Hrdý otec  Blazzing blizzard
Hrdý otec - Více než roční samec Blazzing Blizzard


Hrdá matka - samice Blizzard hetero Albino

Mláďata Tremper albino na porovnání.
  Čerstvá Albina pro porovnání barevnosti a kresby

 
aktualizováno: 19.01.2022 14:39:53