DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Barevné formy ... co říct úvodem

Pro všechny zlé jazyky bych chtěl na úvod říct, že gekončíci barevných forem nejsou slabší oproti přírodně zbarveným zvířatům, ani nejsou menší či nějak špatní. Jsou jen prostě jinak zbarvení. Ve skupině je ostatní přijímají jako jiná nová zvířata a neměl jsem s tím nikdy problém.

Samozřejmě, že jsou někteří větší a někteří menší, silnější či slabší, ale to je i u přírodních forem  přímo v přírodě, a ruku na srdce, už jen obecný fakt, že jako teraristé zvířata chováme, vybíráme si je a rozdělujeme  k chovu podle sebe, tak se dopouštíme výběrového chovu, který by v přírodě určitě dopadl jinak.

Jediné rozdíly jsou u zvířat s Albino vlohou, protože nemaji tmavý pigment v očích, tak jsou ze začátku více světločívá až plachá a začínají zřát o něco později než ostatní. Druhý případ je u zvířat Superformy Mack snow, tam se dá tvrdit, že obecně rostou o něco pomaleji, ale existují i vyjímky potvrzující pravidlo. Ohledně Enigmy je to komplikovanější.

 

Pořád říkám mutace, i když ono to v podstatě mutace nejsou, tak mne prosím omluvte. (alesponň ne takové, jako je známe z želv ninja :)))
Lepší a výstižnější je asi říct vlohy. Příroda pořád zkouší různé kompinace genů a některé se jí vyplatí udržet do budoucna a některé ne. Proto také jsou v přírodě různé populace stejných zvířat zbarvené různě. Není pravda, že třeba Albín v přírodě nepřežije, krajtu královskou odchytili dospělého Albino samce přímo v přírodě.

 


Každá vloha je určena genem. Gen se skládá z jednoho páru alel . V rámci 1 organismu jsou tedy 2 alely pro každý gen. Jednu alelu z každého páru má potomek od otce a druhou od matky.

Vše se dá nakreslit a "vypočítat", co z čeho vyleze a jaká je pravděpodobnost na námi hledanou vlohu, přes Punnetův čtverec.
Teď nemám čas na takové náročné kreslení, ale časem se k tomu třeba dostanu. Možná ne:))

Chronologie objevu a vzniku barevných forem:

(převzato s knihy Rona Trempera -The Herpetoculture of Leopard Geckos)

High-Yellow - ca.1972

Jungle Phase - 1991

Striped Phase - 1991

Murphy Patternless - 1991

Blizzard - 1995

Tangerine - 1996

Tremper Albino - 1996

White and yellow - 1996

Reverse Striped - 1997

Rainwater (Las Vegas) Albino - 1998

Bell Albino - 1999

Giant - 2000

Carrot-tail - 2000

Carrot-head - 2002

Super Snow - 2004

Raptor - 2004

Eclipse - 2004

Emerald - 2004

Enigma - 2005

Diablo Blanco - 2006

Tremper Xanthic - 2007

Emerine/Emerald - 2007

Abyssinian - 2008

(poslední tři formy jsou trochu sporné,  Ron tak trochu vaří z vody a težko říct, jak se k tomu ostatní postaví, spíš to vypadá na výběrový chov)

 

Barevné formy u gekončíků se dají rozdělit do tří kategorií dle způsobu přenosu vlohy:
 

Dominantní:

- přírodní zbarvení (WC) je prostě dominantní, je viditelné jak ve spojení s druhou stejnou alelou, tak i s jinou.

- ENIGMA - specifické DOMINANTNÍ zbarvení nedávno objevené, nejedná se o klasickou dominanci, protože ne všechna mláďata jsou Enigmy. V podstatě se chová jako co-dominantní bez super formy.

Řekněme, že ze spojení Enigma x Normal, bude cca. 50% mláďat Enigma

Recesivní:

Dědí se přes heterozygoty - tj. pokud mám třeba samce Blizzarda a samici obyč., tak mláďata budou obyč. hetero Blizzard, vizuálně obyč. A až spojením těchto mláďat s dalším Blizzardem nebo mezi sebou, se jejich gen projeví na mláďatech a část mláďat bude Blizzard. Musí se sejít dvě stejné alely, každá od jednoho rodiče.

- Albino (mám v chovu  Tremper a Bell albino) - Tremper/ Rainwater/ Bell
- Blizzard

- Patternless
 

Co-dominantní:

Stačí jen jedna alela - tj. spojením samec MackSnow a samice obyč. bude 1/2 mláďat MackSnow a zbytek obyč. Není potřeba čekat na druhou generaci. V další generaci se tyto znaky zesilují, spojí se již dvě alely a vznikají homozygoti = tj. MackSuperSnow, ... a všechny ostatní super formy. Obrovský potenciál těchto vloh je vidět na raketovém růstu všech kombinací MackSnow a Giant - třeba s Raptory, Blizzardy, Albiny, ...
Neexitují zde heterozygoti, buď je to "vidět" nebo ten gen zvíře prostě nemá. Pokud někdo píše, že prodává heterozygoty na SuperHypo a MackSnow, tak je to kravina, protože geneticky je to něco jiného.

- Hypo/SuperHypo
- Giant/SuperGiant
- Mack Snow/SuperSnow

pozn. chybí mi tu Emeralds - ale nejsem si sám jistý, zda jsou opravdu co-dominantní, osobně vím, že v dospělosti hodně zeleného nádechu ztratí a bude po parádě.
 

Kombinace:

 

- Blazzing Blizzard - Albino + Blizzard

- Banana Blizzard - Blizzard + Patternless
- Banana Blazzing Blizzard - Blizzard + Patternless + Albino

- Patternless Albino -  Patternless + Albino :)
- Sunglow/Hybino - Albino + Hypo/SuperHypo
- Mack Snow Albino - Albino + Mack Snow
- Mack Snow Blizzard - Blizzard + Mack Snow = černooký Blizzard

- Raptor/Aptor - Ruby-eye/Albino eye  Carrot-head Carrot-tail Albino Patternless Tremper ORange

- Banded Raptor - Ruby-eye Albino - červenooké Albino

- 'Raptor-Glow' - Ruby-eye Sunglow - červenooký oranžovožlutý Raptor bez kresby

- Ember - Ruby-eye Patternless Albino - červenooký Raptor bez kresby

- Eclipse - non-albino Raptor - černooký neAlbino Raptor

- Diablo Blanco - Raptor + Blazzing Blizzard - červenooký Blazzing Blizzard

- Blanco - hetero na Diablo Blanco - geneticky Patternless zvíře s normálně zbarvenýma očima. Tělo může přecházet z bílé na různé odstíny žluté. Nepochopil jsem ale, jak ho jde odlišit od BB hetero Raptor. Asi to nějak jde. Možná podle rodičů - když mám oba rodiče DB a potomek je bílý s Albino očima. Na lehké odstíny barevných nádechů bych určitě nespoléhal.

- Dreamsickle = Raptor + Enigma + Mack Snow - kombinace těchto tří vloh v jednom :))

Dreamsickle


Line bred:
Znak zesilující se výběrovým chovem zvířat, spojením pěkných rodičů dostaneme část mláďat jěště o něco kvalitnějších.
 - všechny formy Carrot-tailu, Carrot-headu, sytosti žlutých či oranžových barev podkladů třeba u Albin či SuperHyp, Hi-yellow, Jungle, Aberrant, Striped,  line bred Snow, line bred Ghost (pokud není z MackSnow), line bred Banana Blizzard (pokud není z Patternless), ....

tangerine hi-yellow
Tangerine Hi-yellow s Carrot-tailem


Dominantní:

Wild = přírodní zbarvení

Recesivní:

Albino (amelanistic):
- zvířata se světlýma očima postrádající černé barvivo, podkladová barva žlutá až oranžová.


Blizzard:
- šedá, šedo-žlutá až světle šedá zvířata s tmavýma či černýma Eclipse očima. Podle teploty inkubace a výběrovým chovem můžeme dosáhnout světlých i tmavých Blizzardů (tmavý extrém Midnight Blizzard).
Ale nikdy nedosáhneme kvality bílého BB. Výběrovým chovem žlutých mláďat dosáhneme tzv. "Banana" Blizzardů. 

Tato recesivní vloha je jinou obdobou vlohy Patternless.

Blizzard
Samice Blizzard


Patternless:
- zvířata bez jakékoliv kresby, žluté tělo, v mládí mají výrazné, nezaměnitelné flíčky na těle, které postupně mizí. V dospělosti se přiblíží zbarvením Blizzardům.

patt
Murphy  Patternless

 

Co-dominantní:
Hypo/SuperHypo:  můžeme rozdělit na hodně široké spektrum dle kvality vlohy:

Hypomelanismus - zvířata s malým množstvím skvrn na těle. Počet skvrn a podkladová barva určují exteriérovou kvalitu zvířete. Obecně vzalo by SuperHypa měla mít maximálně do deseti skvrn na těle (hlava se do toho nepočítá, pouze záda). Spíše míň.

hyposhypo

Vlevo Hypo, vpravo SuperHypo

 

Super-Hypomelanismus - zvířata se žlutou až oranžovou podkladovou barvou bez skvrn na těle

Baldy - Super-Hypomelanistické zvíře bez skvrn na hlavě

Carrot-head - oranžové zabarvení hlavy

Carrot-tail - ocas má minimálně 30% oranžové barvy, kvalita se popisuje procenty vybarveného ocasu. Nejlepší zvířata mají 65 a více procent.

carrot tail
Téměř 100% Carrot-tail

shypo 
Tangerine Carrot-tail SuperHypo samice Baldy

Shypo tangerine
Carrot-head Carrot-tail TANGERINE SuperHypo Baldy

 

Giant/SuperGiant:

- geneticky větší zvířata, mohou dosáhnout až o 50% větších rozměrů než je běžné. Samci mají v jednom roce života 80-110g jako Giant, SuperGianti samci mají nad 110g. Samice Giant mívají 60-90g v jednom roce, samice SuperGiant nad 90g.  Nejedná se ale o obézní zvířata! Samci měří až 29cm!

Tato vloha může být kombinována s jakoukoliv další vlohou, zvířata jsou normálně snášenlivá s jinými, klasicky velkými gekončíky, a i normálně se páří.Foto Rona Trempera - jeho samec Super Giant v jednom roce života.
Photo by Ron Tremper - http://www.leopardgecko.com/giant.html

Dne 09-10-07 - pošel SuperGiant Moose - viz. foto výše - 154 gramů - 11 3/8" palce délky - (28.89 cm!) - Čest jeho památce. Děkujeme mu za jeho úžasné Giant potomky. 

Z jeho potomků Steve Sykes vychoval nového rekordmana - Godzillu - narozen 20.5.2007.  4.2.2009 vážil 170g a měřil 11 a 5/8 palce (29.52cm).

20.10.2010 dosáhl 11 a 13/16 palce - tj. 30cm!

použité fotky s laskavych dovolením Steva Sykese photo © Geckos Etc.

 
   
   
 

 

MackSnow/SuperSnow:

 - mají redukované žluté barvivo, blíží se černobílé, u SuperSnow formy (= úplně černobílá zvířata) je podkladová barva šedá až čistě bílá s pravidelnými pásy černých teček a mají černé oči. Rozeznat vizuálně MackSnow od obyčejně zbarveného zvířete je v dospělosti takřka nemožné. Dá se to určit u mláďat, která jsou černobílá, ale postupně  se u nich objeví i žlutý pigment. Pak leda ověřit v chovu.

MackSnow mládě
Giant Jungle Mack Snow mládě

gms
To samé mládě o dva měsíce později

mack snow
Mack Snow mládě

ms
To samé mládě o dva měsíce později

mss 
Mack Super Snow samec tečkovaná forma

 

Blazzing Blizzard

- kombinace dvou recesivních vloh Albino a Blizzard. Zvířata jsou světle šedá až bílá, se světlýma Albino očima. Rodí se růžová jako Albino. Vždycky jsou světlejší než normální Blizzardi.

BB
Blazzing Blizzard samec

 

Sunglow/Hybino

- kombinace recesivního Albina s co-dominantním SuperHypem. Každá další generace je lepší a lepší. Hybino je v podstatě méně oranžová varianta Sunglow. Nebo spíše nevýrazná. Může to být způsobeno i jen jednou alelou Hypo. (rozumněj Hypo jedna, SuperHypo dvě) Težko se pak určuje, co je genotyp a co fenotyp.

 

TANGERINE SUNGLOW!!!!!!!

APTOR/RAPTOR

raptor
Samice Giant RAPTOR

 
 
 

Tady je jasně vidět sytost ve zbarvení Aptor vs Raptor už od malička, Aptor je více nahoře a vlevo,

nikdy se nepodaří dosáhnout tak krásných Raptorů jako Aptorů, je to vázáno v genech.


U recesivních vloh:
Pokud máte např. Blizzarda a obyč. zvíře - tak mláďata budou zbarvena obyčejně a 100% hetero Blizzard, spojením pak Blizzarda s hetero Blizzardem, dostaneme 1/2 mláďat Blizzard, 1/2 obyč hetero Blizzard, spojením dvou 100% hetero Blizzard dostaneme 1/4 mláďat Blizzard, 1/2 hetero, ale bohužel nevíme které, protože vypadají obyčejně - takže máme 66% šanci, že se trefíme do hetera a 1/4 obyč. zbarvených. To samé platí i pro všechna Albina. Nemůžeme kombinovat Albina různého druhu, gen přenáší různé alely. Nebo teda můžeme, ale bude nám to k ničemu, protože nepoznáme jednotlivá Albina od sebe.

Blizzard + Blizzard =  100% Blizzard

Blizzard + obyč. =  100% hetero Blizzard

Blizzard + 100% hetero Blizzard = 50% Blizzard + 50% hetero Blizzard, zbarvení obyč.

100% hetero Blizzard + 100% hetero Blizzard = 25% Blizzard + 50% hetero Blizzard + 25% obyč.

U co-dominantních vloh: Jak funguje Giant/SuperGiant ? (to samé platí u Hypo/SuperHypo a ostaních Co-dominantních vloh)
Super vlastnost je dána oběma alelama, ostatní ne super co-dominantní mají jen jednu.

Co dostaneme ze spojení :

SuperGiant + SuperGiant = 100% SuperGiant

SuperGiant + Giant = 50% SuperGiant + 50% Giant

SuperGiant + Normal = 100% Giant

Giant + Giant = 25% SuperGiant + 50% Giant + 25% Normal

Giant + Normal = 50% Giant + 50% Normal


BlizzardiBlizzardi 
Pro porovnání dvě mláďata - Blazzing Blizzard a Blizzard hetero Albino,
a na fotce vpravo dva Blizzardi - line bred "Banana" Blizzard (jsou žlutí)


Oči:

U gekončíků se mění i barva očí, v závislosti např. na Albinismu, ... není to úplně jednoduché.
Existují celočervené oči Raptorů, celočerné oči Eclipse, MSS a Blizzardů. Pak jejich částečná forma - Snake-eyes, kdy je zbarvená jen část oka a různé drobné pozůstatky pigmentu v očích. Takže můžeme mít Raptora s 10% červené v jednom oku a druhým třeba snake-eye.

Eclipse je ne-albino Raptor, takže na rozdíl od Raptora má černé barvivo, proto jeho oči jsou černé a u Raptora - Albina červené. Působí to ten samý gen.

Nebo Blizzarda s celočernýma očima. Ale u Blizzardů jsou dvě možnosti. Buď přes kombinaci s Mack snow nebo přes vlastní výběrový gen Blizzardů.
Proto je možné získat i Snake-eye popř. celočerné oči i u Blazzing Blizzarda. Což je paradox, protože jako Albino by neměl mít vůbec černé barvivo. Vysvětlit to uspokojivě neumím.


Snake-eye
Snake-eye u Blizzarda

Blizzard oko
Snake-eye u Blizzarda


Giant oko
Červené žilky v oku Giant Albina

MP eye
Murphy Patternless


Albino oko
Větší detail, lepší se mi bohužel nepovedl


BB oko
Oči Blazzing Blizzarda = Albino oči


Sunglow oko
Oči Sunglow = Albino oči

raptor eye
Raptor Snake-eye

MSS
Celočerné oči Mack Super Snow

MSS4

MS blizzard

Mack Snow Blizzard

Celočerné oči - Mack Snow Blizzard

Mack Snow Patternless

 

 
Pokračování posléze. Co je to vlastně ta sléza? 

aktualizováno: 19.01.2022 14:39:53